ÇOCUĞUNUZ
matematik ve geometri dersinden korkuyorsa
ÇOCUĞUNUZ
kalabalık sınıf ortamlarında kaybolup kendini ifade edemiyorsa
ÇOCUĞUNUZ
ders çalışmayı sevmiyorsa
ÇOCUĞUNUZ
çok ders çalışıyor ancak başarılı olamıyorsa
ÇOCUĞUNUZA
MD MATEMATİK den özel ders aldırmanızı tavsiye ederiz
 
Untitled Document
 
»2018 AYT MATEMATİK SINAVI HAKKINDAKİ DEĞERLENDİRMELERİM

»2018 TYT MATEMATİK SINAVI HAKKINDAKİ DEĞERLENDİRMELERİM

»Bostanlı Matematik Özel Ders

»Balçova Matematik Özel Ders

»Narlıdere Matematik Özel Ders

»Mavişehir Matematik Özel Ders

»2017 YGS VE LYS HAKKINDA GÖRÜŞLERİM VE ÇALIŞMALARIM

»8. SINIFTA MATEMATİK DERSİNİN ÖNEMİ

»YKS(TYT ve AYT) HAZIRLIKTA MATEMATİK VE GEOMETRİ DERSLERİNDE NASIL BAŞARILI OLUNUR?

»12.SINIFTA MATEMATİK VE GEOMETRİ DERSİNİN ÖNEMİ

»11.SINIFTA İLERİ MATEMATİK DERSİ VE ÖNEMİ

»10. SINIFTA MATEMATİK DERSİNİN ÖNEMİ

»9. SINIFTA MATEMATİK DERSİNİN ÖNEMİ

»Neden Matematik Özel Ders Almalısınız ?

»İzmirde Özel Matematik Ve Geometri Dersi

»9. SINIFTA MATEMATİK DERSİNİN ÖNEMİ

Sayın veliler , sevgili öğrenciler bu kısa yazıda sizlere 2013-2014 eğitim öğretim yılında değişen matematik programından bahsedeceğim.

 

Bilindiği üzere bu sene  9. sınıftan itibaren matematik ve geometri dersleri birleştirilerek tek bir isimde toplandı : MATEMATİK

 

Tabii tek değişiklik isminde olmadı. Haftalık ders saatide artarak 6 saate çıktı. Peki bunun nesi var diyebilirsiniz. Eskiden matematik 4 saat geometri 2 saat idi. 

 

Toplamda değişen bir şey yok.

Ancak öğrencilerin ders yükü oldukça ağırlaştı.Ders saati fazlalaşınca konular daha biri kavranmadan diğeri geldiği için tam olarak öğrenilemiyor bundan dolayıda öğrenciler strese giriyorlar.

Bu işin ders saati boyutu.Diğer yandan yeni programa göre öğrenciler matematik ve geometriyi birbirinden kopuk bir şekilde öğrenmeye çalışacaklar.

 

Nasıl mı ?. İşte size örneği , öğrenciler ilk dönem boyunca sadece matematik gördüler. Ve ikinci dönemin başında ilk iki hafta boyunca fonksiyon konusunun ilk kısmını işledikten sonra GEOMETRİ konularına başlayacaklar ve mayıs ayının ortalarına kadar sadece geometri görecekler.

 

Geometri görüşe ve kurallara dayalı bir derstir. Ama yanlış anlaşılmasın !.. Kurallar ispatlarıyla bir bütünlük içinde verilmeli , öğrenciye sorular anlatılırken doğru bir teknik ve yöntem kullanılmalı hatta çözülecek sorular bile öğrencinin düzeyine kavrama becerisine uygun seçilmeli. Anlayacağınız GEOMETRİ Dersini Anlatmak Öğrenciye Kavratmak tam bir uzmanlık işidir.

 

Geometride konular birbirleriyle bağlantılıdır. Örneğin bir öğrencinin geometri dersinde başarılı olabilmesi için kesinlikle "ÜÇGEN" konusunu çok iyi bilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse , şu anda 11. sınıfa giden bir öğrenci eğer geometri dersinde zorlanıyorsa , 10. sınıfın 2. dönemini sorgularız biz. Muhakkak orada bir problem yaşamıştır. Peki neden 10. sınıfın 2. dönemi ?. Sorunun cevabı oldukça basit : "ÜÇGEN"

 

10. sınıfın ikinci döneminde öğrenci üçgen konusunun temel elemanlarını öğrenmelidir. Eğer "üçgen" konusu kavranmadan geçilmişse yaz tatilinde özel bir çalışmayla (bu çalışma en az 8-9 hafta sürmeli- ders saati ve sayısı öğrenciye göre değişmektedir) bu açıkları kapatma yoluna gidilmelidir.

Bu sene 9. sınıfa giden öğrenciler için ise durum biraz daha farklı. Onlar tüm üçgen konusunu hızlandırılmış olarak (haftada 6 ders) 3 ay gibi kısa bir sürede görüp kavramak durumundalar.

 

Eğer üçgen konusu öğrenci tarafından yeterince kavranamamışsa , yaz tatili boyunca profesyonel bir programla geometrideki eksikliği giderme yoluna gidilmesi uygun olur.

Peki bu eksiklik giderilmezse ne olur ?. Hemen sorumuzun cevabını verelim : yeni 10. sınıf matematik öğretim planında geometrideki konularımız genelleme yapacak olursak "ÇOKGENLER Ve ÇEMBER"

Bu iki bölümdeki konularda  "ÜÇGEN" bilgisinin temelleri üzerine oturduğundan , öğrenci önce "ÜÇGEN" konusunu öğrenmek zorunda kalacaktır.

 

 

                                                       

 


 


  

 
 
(0532) 133 21 07
Tel:(0532) 133 21 07
Toplam Ziyaretçi Sayısı 110400